Skakanka treningowa jest całkiem prostym narzędziem, które, przy właściwym użyciu, gwarantuje doskonałe efekty. Skakanka do ćwiczeń zdecydowanie różni się od skakanki, jaką większość osób kojarzy z dzieciństwa. Wbrew pozorom dopasowanie najlepszej skakanki dla siebie, swojego wzrostu i celów treningowych, jest dość trudne – szczególnie gdy nie zna się dostępnych opcji, oraz nie wie, czym się od siebie różnią. Jak dokonać dobrego wyboru? Jaka skakanka będzie najlepsza? To dzisiaj w artykule.
W tym artykule znajdziesz:
Do czego służy i co daje skakanka?
Skakanka może kojarzyć się z treningami bokserskimi. Często w filmach można zobaczyć sportowców przygotowujących się do walk, którzy na salki treningowej skaczą intensywnie na skakance. To nie fikcja telewizyjna! Skakanka bokserska i skoki na skakance są jednym z nieodłącznych elementów treningów, które mają pozytywny wpływ na cały organizm. Poprawiają kondycję, pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej i wysmuklają całe ciało. To nie koniec korzyści płynących z ćwiczeń na skakance – skakanka pomaga ćwiczyć i poprawiać równowagę ciała, wspomaga również koordynację i wzmacnia układ kostny. Osoby, którym zależy na umocnieniu swoich stawów, mięśni podudzia, mięśni rąk i mięśni brzucha również skorzystają na zakupie dobrej skakanki. Pozbycie się nadprogramowej tkanki tłuszczowej i jednoczesna poprawa masy mięśniowej jest świetnym przepisem na uzyskanie beztłuszczowej rzeźby ciała.
Ćwiczenia na skakance a efekty
Już 30 minut ćwiczeń na skakance może spalić nawet do 400 kcal. Intensywny trening na skakance wymaga jednak przynajmniej średniej kondycji. Wraz z czasem można wydłużać sesje na skakance i zwiększać ich intensywność, dzięki czemu wydajność i efektywność będzie coraz lepsza. Ćwiczenia na skakance można wykorzystywać również jako uzupełnienie planu treningowego. Efektywność i intensywność ćwiczeń jest związana z szybkością skoków, a te z kolei można ustalać za pomocą ruchów rąk i wyborem odpowiedniego rodzaju skakanki. Opcje skoków dla zaawansowanych sprawiają, że ćwiczenia na skakance stają się jeszcze bardziej urozmaicone i ciekawsze. Podczas skoków można krzyżować dłonie, co sprawia, że pracują intensywniej mięśnie pleców i ramion. Skakanie na skakance może zastępować lub urozmaicać jogging. Dzięki małej, kompaktowej formie można zabrać ją ze sobą wszędzie i użyć np. w trakcie przerwy podczas biegania.
Skakanie na skakance to trening całego ciała, który włącza również mięśnie brzucha do stabilizacji ciała. Ten rodzaj aktywności jest również lepszy i bardziej polecany dla osób, które mają problemy ze stawami – skakanie na skakance powoduje mniejsze obciążanie stawów od biegania. Finalnie – to jeden z najtańszych i najbardziej efektywnych sposób na trenowanie, który przynosi szerokie korzyści nie tylko dla wyglądu ciała, ale również zdrowia.
Rodzaje skakanek
Wybór dobrej skakanki do ćwiczeń nie jest prosty. Na rynku dostępne są różne rodzaje skakanek, które różnią się nie tylko długością i materiałem wykonania, ale również ich przeznaczeniem. Jaka powinna być skakanka do ćwiczeń na zewnątrz, a jaka sprawdzi się np. przy treningach cross fit?
Trwała skakanka do ćwiczeń na zewnątrz
Niestety wybór złej skakanki i korzystanie z niej na trudnych, twardych powierzchniach bardzo szybko wpłynie na jej zużycie, przetarcie, a finalnie – przerwanie. Dlatego ważne jest, aby wybrać dobrą skakankę, która wytrzyma ocieranie się o nierówne, twarde powierzchnie. Najtrwalsze skakanki do skakania na zewnątrz są wyprodukowane z materiału PCV.
Skakanka do intensywnego skakania/ jaka skakanka do cross fit?
Wiele skakanek jest produkowanych wyłącznie z myślą o prędkości skoków. Wynika to z faktu popularyzacji treningów cross fit. Korzystanie z takiej skakanki jest trudniejsze, szczególnie dla osób początkujących. Ten typ skakanki nie nadaje się również do skakania z włączeniem ruchów krzyżowych ramion, więc osoby oczekujące uniwersalności skakanki treningowej mogą nie być zadowolone z efektów, które oferuje ten rodzaj. Skakanka do cross fit może być również wykonana ze stalowej linki owiniętej winylem. Szybkie skakanki do intensywnych treningów mogą być również wykonane z małych, ale trwałych koralików. Niestety mogą one nie przetrwać treningów na betonie lub innej twardej, bitumicznej nawierzchni. Najlepsza skakanka do cross fit ma stalowe uchwyty kulkowe, które pozwalają jej obracać się z bardzo dużą prędkością, co z kolei pozwala na świetny trening i znacznie większą zwinność niż w przypadku zwykłej skakanki sportowej.
Ciężka skakanka
Cięższe skakanki wspomagają ćwiczenia ramion. Dodatkowa waga skakanki wymaga większego wysiłku i energii podczas treningu. Ponadto dodatkowy opór generuje większą siłę do kontrolowania ramion podczas obracania liny. Waga takiej skakanki może wynieść nawet od 0,5 do 1,5 kilograma! Taki model jest zwykle wybierany przez osoby, które mają większe doświadczenie w skakaniu i cieszą się lepszą kondycją, ale nie tylko! Osoby początkujące mogą na nich doskonalić technikę skoku i uczyć się synchronizacji. Są one dobre do nauki, ponieważ są jednocześnie nieco wolniejsze od szybkich skakanek np. do cross fit.
Uniwersalna skakanka sportowa
Osoby, którym zależy na uniwersalności i jak najszerszym zastosowaniu skakanki treningowej, powinny kierować swoją uwagę w stronę tradycyjnych, klasycznych modeli. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na wygodne, ergonomiczne uchwyty, nieco grubszy sznur wykonany np. z trwałego PCV i łatwym systemem regulacji jego długości. Grubszy sznur skakanki jest w stanie zwiększyć szybkość rytmu skoków, a co za tym idzie – podnosić tętno podczas ćwiczeń kardio. Zalety płynące z grubszej linki skakanki są jednak większe. Skakanka z grubszą linką nie plącze się i nie skręca tak łatwo, jak skakanka treningowa z cieńszym sznurkiem lub ta z koralikami.
Klasyczne, uniwersalne skakanki są przeznaczone dla osób uczących się tego rodzaju treningu. Są tańsze i bardziej opłacalne, a nadal zapewniają efektywny trening kardio. Uniwersalne skakanki sportowe mają zwykle grubszy, ale lżejszy sznurek. Uchwyty mają wykonane zwykle z gumy lub miękkiej pianki – co pomaga w ustabilizowaniu chwytu i zwiększa przyczepność dłoni podczas skoków.
Skakanka do boksu / skakanka skórzana
Najlepsza skakanka bokserska będzie miała linkę wykonaną ze skóry. Skórzany sznurek skakanki sprawdzi się najlepiej na miękkiej nawierzchni siłowni. Skakanka skórzana nie powoduje tak dużego hałasu, jak np. skakanka z koralikami a jej linka nie jest ciężka. Sznur skakanki bokserskiej jest również grubszy. Skóra może być droższa niż inne materiały ze względu na swoją trwałość. Skakanki skórzane mogą być dobrym wyborem dla początkujących, ale osoby zaawansowane również lubią z nich korzystać.
Skakanka smart
To najnowocześniejsze i zarazem najdroższe propozycje. Skakanki smart są wyposażone w czujniki magnetyczne i mogą być połączone ze smartfonem specjalną aplikacją. Dodatkowo linki takiej skakanki mogą być podświetlane diodami LED. Podczas wykonywania skoków widzi się swój wynik – jest wyświetlany w powietrzu!
Jak długa powinna być skakanka?
W miarę doskonalenia swoich umiejętności powinno się skracać się linkę skakanki. Skrócenie sznurka automatycznie powoduje zwiększenie prędkości skoków. Aby dopasować długość skakanki do treningów, trzeba sprawdzić swój wzrost. Uchwyt najlepszej skakanki sportowej powinien sięgać niemal pod pachę. Linka skakanki powinna natomiast sięgać do górnej części klatki piersiowej. Aby sprawdzić, czy skakanka ma odpowiednią długość, trzeba będzie stanąć na środku linki podciągnąć uchwyty w stronę ramion.
Inną dobrą zasadą dopasowania idealnej długości skakanki jest to, że sznurek powinien być o ponad metr dłuższy od wysokości ciała. Osoba, która mierzy 180 cm wzrostu, powinna mieć skakankę o łącznej długości ok. 2,80 cm.
Jeśli skakanka jest za długa – nie szkodzi. Większość dobrych skakanek ma regulowane uchwyty do skracania lub zwiększania jej długości.
Jaką skakankę do ćwiczeń wybrać?
Skakanka odbija się o powierzchnie przynajmniej około 1000 razy podczas jednej, krótkiej sesji treningowej. Pierwszą rzeczą, której należy szukać w najlepszej skakance, jest więc trwałość sznurka. Najtrwalszą skakanką treningową jest ta ze sznurkiem wykonanym ze stali owiniętej winylem. Taki model wytrzyma co najmniej rok (przy stosowaniu w pomieszczeniu), czyli zdecydowanie dłużej niż skakanka z koralików, winylu, PCV lub skóry. Osoby początkujące, które chcą urozmaicić swój domowy trening o skakanie, ale nie wiążą z tą aktywnością bardziej ambitnych planów, mogą postawić na opcje budżetową – skakankę sznurkową, którą można kupić za kilkanaście złotych. Skakanki sznurkowe są lekkie, więc nie wywierają zbyt dużego nacisku na ramiona. Linki tego typu skakanki nie są jednak trwałe – służą do używania głównie w pomieszczeniach. Dodatkowo mogą nie zdać egzaminu na nierównych powierzchniach.
Przy wyborze skakanki dobrze jest też sprawdzić, jak wyglądają jej uchwyty. Na rynku można znaleźć skakanki z uchwytami wykonanymi z:
- Drewna – wersja ekologiczna, najczęściej spotykana w przypadku skakanek skórzanych i sznurkowych.
- Pianki neoprenowej – miękkie uchwyty, które są wygodne w trzymaniu i zapobiegają odciskom. Niestety pianka może szybko się ścierać i pękać.
- Tworzywa pokrytego kauczukiem, gumą itp. – zapobiegają wyślizgiwaniu się uchwyty z dłoni, nawet gdy są wilgotne. Faktura może być pokryta nierównościami, co zwiększa dodatkowo przyczepność.
- Uchwyt/skakanka z licznikiem – nowoczesne opcje skakanek mają w uchwytach wbudowany liczników obrotów linki skakanki, co może pomóc w śledzeniu swoich wyników.
Jaka skakanka będzie najlepsza? To zależy od rodzaju aktywności i przeznaczeniu skakanki. Przy wyborze skakanki do ćwiczeń najważniejsze jest dopasowanie jej długości do wzrostu i wybór materiału, z którego będzie wykonana. Zakup skakanki to wydatek od kilkunastu do nawet ponad 400 złotych (w przypadku wyboru skakanki smart). Skakanka to świetny sposób na zrzucenie wagi i poprawienie wydajności organizmu. Ćwiczenia na niej nie są skomplikowane, dzięki czemu może wdrożyć je każdy, komu zależy na zdrowej dawce ruchu i poprawieniu swojej sylwetki.
Skakanka – Ranking
Wybieramy najlepsze skakanki do ćwiczeń – propozycje.
Ranking | Skakanki | Cena |
---|---|---|
1. | Nike skakanka kolor czarny Producent: , Cena od: 119.99 zł | Aktualna Cena |
2. | Nike skakanka kolor czarny Producent: , Cena od: 114.99 zł | Aktualna Cena |
3. | CRIVIT Skakanka, dysk do balansowania lub zestaw taśm do ćwiczeń (Skakanka) Producent: CRIVIT, Cena od: 49.99 zł | Aktualna Cena |
4. | CRIVIT Skakanka, dysk do balansowania lub zestaw taśm do ćwiczeń (Taśmy fitness, 3 sztuki) Producent: CRIVIT, Cena od: 49.99 zł | Aktualna Cena |
5. | skakanka, dysk do balansowania lub zestaw taśm do ćwiczeń marki Crivit Producent: CRIVIT, Cena od: 49.99 zł | Aktualna Cena |
Skakanki Nike skakanka kolor czarny
2 komentarze do “Skakanka”